Focení aktů u vody

Když mi nedávno napsala klientka žádost o zhotovení fotografií pro přítele ve stylu akt s dotazem, jestli je možné fotit někde u vody, hned jsem si říkal, že to bude prima focení. Postupně jsem začal přemýšlet, co všechno bude potřeba, jak udělat vhodnou kompozici, jak vymodelovat potřebné světlo a hlavně co vše sebou. Netušil jsem, že postupně narazím na několik úskalí, které budu muset řešit.

První problém byl najít vhodné místo, kde se dá co nejblíže dojet a zaparkovat autem. Následně aby tam nebylo moc lidí s rekreačních sportovců. Hlavně pro focení aktů je soukromí důležitý faktor. Většinou je model či modelka stydlivá už před samotným fotografem. Představa, že kolem občas projede někdo na kole či proběhne s pejskem, asi by to hodně bylo pro model náročné a většina soustředění by se zaměřila na hlídání okolí, než na samotné focení. Vhodné je místo, kde není moc otevřený prostor a nevede poblíž žádná prošlapaná pěšinka. Dále bylo potřeba najít prostor, kde nebude tak vysoká tráva, že se v ní modelka ztratí. Poučen z dřívějška jsem přibalil i sprej proti klíšťatům a komárům, což se ukázalo jako dobrý nápad, protože v podvečer byla aktivita komárů velmi vysoká. portret

V domnění, že mám vše dobře připravené, jsme vyrazili na focení na místo, které jsem si předem prohlédl a určil jako přiměřené pro focení. Již při vybalování techniky a přípravy osvětlení nastal další problém, a to podmáčená a bahnitá místa břehu. Bořil se do bláta stativ, a tedy bylo jasné, že se bude bořit i modelka v lodičkách na tenkých podpatcích. Našel jsem v okolí pár větších kamenů, které problém vyřešily, a stativ již zůstal pevně stát. Pro modelku jsem nachystal tenkou dřevěnou desku, kterou jsem zaházel z okolí natrhanou trávou. Další úskalí bylo sluníčko, které se v podvečer velmi rychle pohybovalo k horizontu a měnily se odrazy z vodní hladiny. Bylo potřeba každou chvíli měnit osvětlení.

Když už jsem si myslel, že vše máme vyřešeno a v klidu dofotíme fotografie ve stylu akt a glamour, začali se do různých zákoutí u rybníka scházet rybáři a vybalovat své nádobíčko. Naštěstí jsme již měli většinu aktů nafocené a už jsme jen dofocovali pár glamour fotografií ve spodním prádle, což modelce případné pohledy rybářů nevadily. Od té doby se snažím při výběru místa focení sladit čas prohlídky a nejlépe i co nejkratší období před focením, abych byl pak při práci co nejméně zaskočen situacemi, které jsem si dříve neuvědomil.